Jakie są właściwości zabiegu?
Pozyskiwana w trakcie zabiegu tkanka tłuszczowa zawiera liczne naczynia włosowate, w których znajdują się komórki okołonaczyniowe nazywane perycytami. W wyniku mechanicznego rozdrobnienia, tkanka tłuszczowa wraz z naczyniami ulega uszkodzeniu. Konsekwencją jest uwalnianie perycytów, które przetwarzają się w mezenchymalne komórki macierzyste. Posiadają one właściwości różnicowania się w różne gatunki wyspecjalizowanych komórek takich jak: chrząstki, kości, ścięgna, więzadła i tłuszcz. Powstrzymują one również procesy bliznowacenia, zwiększają unaczynienie, zatrzymują proces obumierania komórek z powodu niedotlenienia i wzmacniają naturalną zdolność tkanek do regeneracji. Posiadają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze dzięki produkcji naturalnego antybiotyku – proteiny LL 37.
Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy, a następnie w krótkim czasie przygotowaniu z niej odpowiedniego preparatu i wstrzyknięciu go w miejsce zmienione chorobowo. Implantowany aspirat wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym. Znieczulana jest również skóra w miejscu wkłucia. Zaletą metody jest jego mała inwazyjność, brak konieczności namnażania komórek w laboratorium, mało traumatyczny przebieg procedury. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, umożliwia wyjście pacjenta do domu w ciągu kilku godzin od jego zakończenia.
Jak długo trwa zabieg?
Zabieg trwa około jednej godziny.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
- Zmiany degeneracyjnych stawów oraz ścięgien
- Entezopatiach (tj. łokieć tenisisty, golfisty, kolano skoczka)
- Rekonstrukcja tkanek kostnych i chrzęstnych
Komórki macierzyste a medycyna regeneracyjna.
Zabieg podania komórek macierzystych hamuje proces bliznowacenia oraz obumierania komórek z powodu niedotlenienia, zwiększa unaczynienie i wzmacnia naturalną zdolność tkanek do regeneracji.
Dzięki tym właściwościom komórki macierzyste wykorzystywane jest w leczeniu wielu schorzeń
- Zwyrodnienia stawów
- Rekonstrukcja tkanek kostnych i chrzęstnych
- Trudno gojące się rany
- Medycyna estetyczna