Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste pozyskujemy z oczyszczonej oraz mechanicznie przetworzonej tkanki tłuszczowej, która została pobrana od pacjenta na drodze liposukcji. Miejsce zmienione chorobowo, które wymaga regeneracji i naprawy uszkodzonej tkanki poddawane jest implantacji preparatem.

Jakie są właściwości zabiegu?

Pozyskiwana w trakcie zabiegu tkanka tłuszczowa zawiera liczne naczynia włosowate, w których znajdują się komórki okołonaczyniowe nazywane perycytami. W wyniku mechanicznego rozdrobnienia, tkanka tłuszczowa wraz z naczyniami ulega uszkodzeniu. Konsekwencją jest uwalnianie perycytów, które przetwarzają się w mezenchymalne komórki macierzyste. Posiadają one właściwości różnicowania się w różne gatunki wyspecjalizowanych komórek takich jak: chrząstki, kości, ścięgna, więzadła i tłuszcz. Powstrzymują one również procesy bliznowacenia, zwiększają unaczynienie, zatrzymują proces obumierania komórek z powodu niedotlenienia i wzmacniają naturalną zdolność tkanek do regeneracji. Posiadają  właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze dzięki produkcji naturalnego antybiotyku – proteiny LL 37.

 

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy, a następnie w krótkim czasie przygotowaniu z niej odpowiedniego preparatu i wstrzyknięciu go w miejsce zmienione chorobowo. Implantowany aspirat wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym. Znieczulana jest również skóra w miejscu wkłucia. Zaletą metody jest jego mała inwazyjność, brak konieczności namnażania komórek w laboratorium, mało traumatyczny przebieg procedury. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, umożliwia wyjście pacjenta do domu w ciągu kilku godzin od jego zakończenia.

 

Jak długo trwa zabieg?

Zabieg trwa około jednej godziny.

 

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

  • Zmiany degeneracyjnych stawów oraz ścięgien
  • Entezopatiach (tj. łokieć tenisisty, golfisty, kolano skoczka)
  • Rekonstrukcja tkanek kostnych i chrzęstnych

 

Komórki macierzyste a medycyna regeneracyjna.

Zabieg podania komórek macierzystych hamuje proces bliznowacenia oraz obumierania komórek z powodu niedotlenienia, zwiększa unaczynienie i wzmacnia naturalną zdolność tkanek do regeneracji.

Dzięki tym właściwościom komórki macierzyste wykorzystywane jest w leczeniu wielu schorzeń

  • Zwyrodnienia stawów
  • Rekonstrukcja tkanek kostnych i chrzęstnych
  • Trudno gojące się rany
  • Medycyna estetyczna
error:

Telefon

+ 48 791 52 52 55